Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Żarówki LED kontra tradycyjne: korzyści poprawiające widoczność i bezpieczeństwo na drodze

26 września 2023 Żarówki LED kontra tradycyjne


Większość samochodów, jakie możesz obecnie spotkać na polskich drogach, jest wyposażonych w standardowe reflektory z żarówkami halogenowymi. Ten typ oświetlenia ma swoje zalety, ale powoli zaczyna przechodzić do lamusa. Standardowe żarówki halogenowe są bowiem wypierane przez nowocześniejsze diody LED. W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować korzyści wynikające ze stosowania tego nowego typu oświetlenia. Skupimy się w nim głównie na dwóch aspektach: widoczności i bezpieczeństwie. Zanim jednak do tego przejdziemy opiszemy zalety i wady standardowych żarówek halogenowych.

 

Zalety lamp LED

Główne zalety tradycyjnych żarówek halogenowych wynikają z ich powszechności. Masowa produkcja i ogromna popularność sprawiają, że standardowe żarówki halogenowe można kupić w każdym sklepie z częściami samochodowymi, na każdej stacji benzynowej, a nawet w większych dyskontach. Dzięki temu dostęp do nich jest niezwykle łatwy a ceny konkurencyjne. 

 

Wady żarówek LED 

Rozwiązanie to ma też jednak swoje wady. Żarówki halogenowe mają stosunkowo krótką żywotność, a światło jakie emitują ma lekko żółtawą barwę. Co więcej, moc takich żarówek pozostawia często sporo do życzenia. 

Żarówki led do samochodu stają się obecnie coraz bardziej popularne, przez co ich cena spada, a dostępność rośnie. Co więcej, żarówki oparte o diody LED są w stanie wyeliminować wady starszego rozwiązania. Światło przez nie emitowane może mieć praktycznie dowolną barwę, w tym idealnie białą, niemal dowolną moc, ograniczoną jedynie przez rozmiar lampy, a ich żywotność jest niekiedy kilkukrotnie dłuższa od żywotności żarówek halogenowych.

Wszystkie te zalety przekładają się bezpośrednio na lepszą widoczność dla kierującego pojazdem, a to z kolei przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo. Zwyczajnie łatwiej jest prowadzić samochód w bezpieczny sposób, kiedy przednie reflektory wyraźnie oświetlają jezdnie w warunkach ograniczonej widoczności. Co więcej, dłuższa żywotność sprawia, że prawdopodobieństwo awarii przedniego oświetlenia jest mniejsze, a co za tym idzie spada ryzyko pojawienia się groźnej awarii.

Materiał zewnętrzny

 

Redakcja lekkikoszyk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie finanse, biznes, ciekawostki oraz praktyczne porady łączą się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i inspiracji do osiągnięcia sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca finansów, strategii biznesowych oraz ciekawostek ekonomicznych łączy się z artykułami o codziennych wyzwaniach prowadzenia własnej działalności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Sprzątanie placówek medycznych w świetle obowiązujących przepisów
Żarówki LED kontra tradycyjne
Zalety leasingu samochodu dostawczego

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zalety leasingu samochodu dostawczego