lekkikoszyk.pl

Blog ecommerce

zakupy z chin
Poradniki

Zakupy internetowe z Chin — tanie zakupy mogą okazać się drogie

Przeglądając internet w poszukiwaniu nowych ubrań i artykułów codziennego użytku, można się natknąć na zaskakująco tanie oferty. Zakupy internetowe z Chin — na co zwracać uwagę?

Tanie zakupy z Chin

Robiąc zakupy w internecie, konsumenci powinni bardzo dokładnie sprawdzić, gdzie znajdują się określone sklepy internetowe i jakie procedury mają zastosowanie do zwrotów.
Towary od zagranicznych sprzedawców internetowych nie zawsze są tym, co obiecują zdjęcia w internecie. Zwrot zamówionych produktów często nie jest możliwy lub wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Sweter za 20 złotych lub sukienka za 30 złotych – sklepy internetowe z Azji wkraczają na polski rynek z bezkonkurencyjnymi cenami i oferują produkty w wyjątkowo niskich cenach. W okazyjnych cenach dostępne są artykuły codziennego użytku, takie jak artykuły gospodarstwa domowego, urządzenia elektroniczne, meble i różnego rodzaju akcesoria. Operatorzy sklepów reklamują swoje produkty na masową skalę na platformach społecznościowych. Konsumenci raz po raz kupują oferowane artykuły, a potem czują się oszukani, bo okazuje się, że zamówili towar z zagranicy.

Rozmiary, jakość, materiały

Zdjęcia produktów i opisy artykułów na stronach sklepu często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Szczególnie odzież ze sklepów azjatyckich wielokrotnie ma istotne wady wykonania lub kroju. Ponadto tekstylia są czasami wykonane z zupełnie innych materiałów niż te podane w sklepie internetowym. Wybrane ubrania nie są wtedy wykonane np. z bawełny czy lnu, ale z materiałów syntetycznych, takich jak poliester.

Informacje o rozmiarach często nie odpowiadają rozmiarom znanym w UE. W wielu przypadkach kupowane ubrania znacznie mniejsze i węższe niż oczekiwano.

Kłopot z cłem i podatkiem

W przypadku zamówienia poza Unię Europejską odbiorca towaru – w zależności od wartości towaru – musi zapłacić cła, koszty celne, podatki celne lub podatek importowy od sprzedaży. Przed zakupem zdecydowanie warto dowiedzieć się, czy zamówiony przedmiot będzie nadal niewiarygodnie tani po odprawie celnej?

Termin realizacji i dostawa

Kolejnym problemem są terminy dostaw. Nawet jeśli produkty mogą być dostarczone natychmiast i zazwyczaj są wysyłane szybko, dostawa do Polski często zajmuje kilka tygodni. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, kiedy zamawiają zakupy z Chin i są bardzo rozczarowani, gdy paczki nie docierają zgodnie z oczekiwaniami.

Jeśli konsumenci chcą zrezygnować z zakupów z tego powodu lub z innych powodów, napotykają problemy. Niektóre osoby dopiero wtedy zdają sobie sprawę, że ze sklepem można się skontaktować tylko poprzez formularz kontaktowy. Nie jest jasne, z kim została zawarta umowa kupna. W rezultacie egzekucja prawna jest praktycznie niemożliwa.

Jeśli klientowi uda się skontaktować z obsługą klienta, nadal może spodziewać się problemów — zwrot towaru albo w ogóle nie jest możliwy, albo wiąże się z wysokimi kosztami.

Nawet jeśli formalne warunki zamówienia zostaną spełnione, super tanie produkty, które są rozsyłane po całym świecie, niepotrzebnie obciążają środowisko i marnują cenne zasoby.