lekkikoszyk.pl

Blog ecommerce

Finanse

Oszczędności w firmie

Tak jak dokonujemy oszczędności w naszym codziennym życiu, tak też możemy próbować dokonać oszczędności w naszej działalności gospodarczej. Oszczędności w firmie można dokonać na różne sposoby.

Sposoby na oszczędności w firmie

Można na przykład zastanowić się czy potrzebny jest nam pracownik na cały etat, bo być może wystarczy pracownik tylko na część etatu, a zatrudniamy kogoś na cały etat wyłącznie z przyzwyczajenia. Tego typu rozważania zawsze warto poprzeć odpowiednimi analizami. Wyciągamy wnioski, które będą słuszne. Na pewno można wiele zaoszczędzić na materiałach biurowych. Nie musimy kupować najdroższych długopisów czy zakreślaczy. Te tańsze sprawdzą się równie dobrze. Na pewno wiele możemy zaoszczędzić korzystając z usług tańszych usługodawców jednak trzeba się zastanowić czy z niższą ceną nie pójdzie przypadkiem niższa jakość. Niższa cena nie zawsze pójdzie w parze z niższą jakością jednak zbyt niska cena na pewno powinna wzbudzać naszą podejrzliwość. Spróbujemy zaoszczędzić na usługach księgowych. Jeżeli jednak posiadamy zaufaną księgową to nie warto jej zmieniać dla oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Oszczędności możemy szukać w różnych obszarach. Być może w naszej firmie sprawdzi się inna forma opodatkowania niż mamy do tej pory.

Prowadzenie spółki

Jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą przyjrzyjmy się możliwości prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki cywilnej. Nasza księgowa albo doradca podatkowy powinni doradzić nam w tym względzie i możemy tego żądać. Wszelkie spekulacje powinny zostać oparte solidnymi obliczeniami kwestii podatkowych. Tutaj nie może być miejsca na niepewności i niedopowiedzenia, wszystko powinno być jasne czarno na białym. Jeżeli działalność gospodarcza idzie dobrze, to z reguły nie myślimy o tym, aby szukać oszczędności za wszelką cenę. Warto jednak przyjrzeć się swojej firmie i skonsultować z kimś ponoszone koszty. Być może audyt przeprowadzony w naszej firmie wskaże pewne obszary gdzie bez problemu możemy dokładać oszczędności. Przede wszystkim możemy zrobić to bez szkody dla działalności naszej firmy. Jak to inaczej zawsze warto poddać firmę okresowym audytom. Ktoś kto patrzy chłodnym okiem na działalność firmy robi to zupełnie inaczej niż właściciel i pracownicy. Osoba z zewnątrz jest w stanie dostrzec znacznie więcej niż osoby, które są wewnątrz organizacji. Na pewno świetnym pomysłem na oszczędność jest pilnowanie, aby wszystkie nasze zobowiązania były płacone w czasie. Dzięki temu unikniemy konieczności płacenia odsetek.