lekkikoszyk.pl

Blog ecommerce

Finanse

Dobre oszczędzanie

Czy można oszczędzać? Czy w dzisiejszych czasach można mieć jakieś oszczędności na koncie? Można, jak najbardziej. Jeżeli jest się człowiekiem rozsądnie myślącym, to jak najbardziej można na swoim koncie lub nawet w przysłowiowej „skarpecie” mieć takie pieniądze, dzięki którym uda się odłożyć odpowiednia sumę na „czarną godzinę”. A warto ją mieć, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy nasze auto postanowi się zbuntować (a bez auta nie ma pracy).

Nagłe potrzeby finansowe

Nigdy nie wiemy kiedy będziemy musieli skorzystać z płatnej pomocy lekarskiej (bo na znany wszystkim fundusz już nie ma miejsca). Takich sytuacji „nigdy nie wiemy” jest naprawdę bardzo dużo, dlatego należy zawsze być na nie przygotowanym chociażby drobną kwotą. Jak zacząć oszczędzać? Po pierwsze należy zacząć od zmiany w swojej głowie. Tak, bowiem oszczędzanie nie zależy od tego, że od razu pobiegniemy po skarbonkę do sklepu, gdzie będziemy odkładać pieniądze. Oszczędzanie zaczyna się od głowy. W szczególności, jeżeli pozwalaliśmy sobie na szaleństwa finansowe. Trzeba powiedzieć sobie „basta”. Nie można roztrwaniać wszystkich pieniędzy. Można zacząć chociażby od tego, że faktycznie weźmie się ten słoik i założy się sobie cel. Przykład? Od dzisiaj zaczynam wrzucać do słoika po 2 zł codziennie. Zamiast kupna słodkiego batonika, wkładam 2zł do skarbonki. I tak codziennie. Może to być również większa kwota. Wszystko zależne jest od naszych finansów. To również może być 3zł, 5zł, a nawet 20 zł. Należy jednak pamiętać o innych wydatkach, aby jednak było stać nas na opłacenie rachunków. Warto jednak zacząć od drobnej kwoty, ponieważ dzięki temu będzie nam łatwiej przejść powoli na większe kwoty.

Czy nie lepiej odkładać na konto?

Takie drobne kwoty nie. Jeżeli jednak w planach mamy odkładać po przynajmniej 100zł na miesiąc lub więcej, to warto otworzyć sobie drugie konto (najlepiej bez karty kredytowej, dzięki czemu nie będziemy tych pieniędzy wydawać) i tam odkładać co miesiąc dane sumy. Szybkość przyrostu wskaźnika finansowego po jakimś czasie na pewno bardzo mile nas zaskoczy. Zawsze jednak kiedy będzie korciło nas, aby jednak wydać te ciężko uzbierane pieniądze, to… za karę możemy wpłacić kilka dodatkowych złotych za to, że się miało w ogóle takie myśli. Konsekwencja, upór oraz dążenie do celu sprawi, że oszczędności będą rosły bardzo szybko. Przekonamy się sami na sobie, że nie jest nam potrzebne tyle niekontrolowanych wydatków. Lepiej odkładać takie sumy pieniędzy na jakież bajkowe, zagraniczne wakacje pod palmami niż na niepotrzebne nam już ubrania.