Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Finanse dziecka

22 października 2019

Każde dziecko powinno nauczyć się gospodarować swoimi finansami, między innymi do tego służy kieszonkowe systematycznie wypłacone przez rodziców. Przychodzi też czas, kiedy dziecko ma założone pierwsze konto bankowe. Czasami jest to konto po prostu doczepione do konta rodziców.

Wgląd do wydatków

Rodzice mają pełny wgląd do wydatków dziecka oraz wpływów na to konto. Jest to naturalne jest to fantastyczna lekcja gospodarowania finansami dla małego dziecka. Już wtedy kiedy dziecko ma kilka lat warto usiąść z nim i porozmawiać na temat domowego budżetu. Dziecko musi wiedzieć, że nie wszystko można kupić chociaż marzenia są piękne. Rodzice również mają swoje marzenia i nie wszystkie z nich mogą się spełnić, ponieważ przeszkodą są pieniądze. Czas na założenie pierwszego konta bankowego to zazwyczaj mniej więcej 13 rok życia. Oczywiście bywa bardzo różnie w różnych rodzinach. Konto bankowe jest fantastyczną formą na oszczędzanie pieniędzy. Dorośli, którzy posiadają rachunek bankowy i płacą kartą za swoje zakupy, mają pełen wgląd w to ile pieniędzy wydali w jakim sklepie. Analiza swojego rachunku bankowego pozwala na dokonanie oszczędności w przyszłości. Dzięki szczegółowej analizie swojego konta bankowego i wydatków oraz wpływów na tym koncie można przeprowadzić reformę swojego budżetu i wprowadzić realne zmiany na przyszłość.

Presja rówieśników

Każdy człowiek ma określoną ilość pieniędzy do zagospodarowania. Zazwyczaj ludzie otrzymują swoją wypłatę co miesiąc chociaż zdarza się również wypłata w systemach tygodniowych. Praktycznie nigdy nie jest tak, że stać nas na wszystko czego pragniemy, i chociaż mówimy sobie, że tak naprawdę najważniejsze jest zdrowie i rodzinne szczęście, to chcielibyśmy posiadać więcej rzeczy materialnych niż posiadamy ale pieniądze stoją na przeszkodzie. Dzieci chyba bardziej niż dorośli odczuwają brak rzeczy materialnych i brak pieniędzy. U dzieci i młodzieży bardzo silna jest presja ze strony grupy rówieśniczej. Bardzo często dzieci, które nie posiadają markowych ubrań są wyśmiewane przez grupę rówieśniczą. Oczywiście dziecko powinno otrzymać odpowiednie wsparcie w domu a rodzice powinni wzmacniać pewność siebie dziecka i jego wewnętrzną siłę. Trzeba jednak powiedzieć sobie jasno, że dziecko musi też nauczyć się gospodarować swoimi pieniędzmi i jeżeli otrzymuje jakieś pieniądze niezależnie od tego czy jest to kieszonkowe czy też pieniądze na urodziny od dziadków i bliskich, powinno rozsądnie nimi gospodarować. Trzeba też dać dziecku prawo do popełnienia błędów w gospodarowaniu swoimi finansami.

Redakcja lekkikoszyk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie finanse, biznes, ciekawostki oraz praktyczne porady łączą się, by dostarczyć Ci niezbędnej wiedzy i inspiracji do osiągnięcia sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym! Jesteśmy miejscem, gdzie praktyczna wiedza dotycząca finansów, strategii biznesowych oraz ciekawostek ekonomicznych łączy się z artykułami o codziennych wyzwaniach prowadzenia własnej działalności.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak znaleźć pracownika?

29 października 2019

Finanse dziecka

22 października 2019

Jak się zareklamować?

19 października 2019

Jesteś zainteresowany reklamą?